Jdi na obsah Jdi na menu
 


Postavení zubů a homeopatie

23. 1. 2013

Postavení zubů a homeopatie

 

Problémy s postavením zubů dosáhly obrovských rozměrů, v populaci lidí, psů, králíků, morčat. Kočky jsou na tom nejlépe, určitě proto, že si zachovávají svobodu a větší část populace stále loví a žvýká. Zatímco u psů a domácích králíků se snažíme o převedení na "umělou" stravu a vyřazení přirozeného žvýkání a kousání. V ordinacích obvykle slyšíte, žádné kosti (protože určité procento psů má z kostí průjem nebo zácpu a ojediněle dojde k perforaci trávicí soustavy), samé granule, protože je to vyvážená strava. A granule namočte, aby je pes lépe strávil a nedošlo k torzi žaludku. Je to část pravdy. Lidé milují slovo vyvážená, domnívají se, že zajistí psovi přesně to, co jeho tělo potřebuje. Možná pojem vyvážená je od slova váha, protože granule přesně vážíte podle tabulek. Ošetřila jsem labradora se zápalem plic, podvyživeného, v lednu 2008. Majitel se velmi ohrazoval termínu podvýživa. Psa měl přes den venku bez boudy a v noci v chodbě. A odměřoval mu přesně granule podle tabulky na pytli! Nebyl schopen pochopit, že pes, který se musí ohřát v lednu venku, nemůže mít tabulkový příjem potravy. Máme psy v rodině sportovců nebo důchodců. Důchodci také přesně odváží gramy a podají psovi vyváženou stravu. Pak s ním obejdou blok. Kokři mají pomalý metabolismus se sklonem k obezitě. Jak může mít například americký kokr, který by měl vážit stejně jako foxterier nebo velký jezevčík tytéž gramy potravy? Kde je rasová individualita? Kde je individualita jedince? Chcete vyváženou potravu? Tak zvažte hovězí šlachy, kuřecí krky, trochu zeleniny a rýže a pes bude šťastnější a zdravější.

Čelist musí pracovat. Každý orgán, který nepoužíváme, zakrní. To víme z vlastních zkušeností. Zuby psovi čistí málokdo a pes se z toho neraduje. Je snazší mu dát kus tvrdého chleba nebo kosti a zuby se vyčistí samy.

Psi s PP i bez mají ve velkém rozsahu chybné postavení řezáků a špičáků a čím dál častěji podkus, vzniká pomalým růstem spodní čelisti a my to dlouhodobě podporujeme tím, že nenutíme již několik generací psy kousat, žvýkat, tahat. Proto musíme u štěňat s PP zubům pomoci i vlastní rukou. Největší problém tvoří úzké postavení spodních špičáků, přetrvávání mléčného chrupu do doby, kdy se zakládá chrup trvalý.

Čím větší výstavní ambice máte, tím lépe začít vytlačovat co nejdříve.

Mléčné špičáky je třeba vyviklat dříve, než se vnitřně v tlamě založí trvalé, protože by jim chyběl prostor. Kořen mléčného špičáku je široký 2mm, ne-li více a tento prostor je velmi důležitý pro postavení trvalého špičáku. Kvůli návyku doporučuji do 2 měsíců sahat do tlamy a na spodní špičáky, do tří měsíců občas, nejlépe denně, zaviklat spodními špičáky, kolem třetího měsíce zabrat a pokusit se do čtvrtého měsíce zuby vyviklat. Jakmile se prořežou trvalé spodní špičáky, vší mužskou silou se do nich opřít a tlačit ven z tlamy, v případě podkusu tlačit celou dobou i dopředu, včetně doby vyviklávání mléčných. 1-2x denně 3-5 minut.

Vyhovuje mi sedět na malé stoličce nebo schodech, psa mít posazeného mezi nohama, obličeje směřují stejným směrem. Koleny fixuji psa a palce zapřu o zuby.

Ideál je, když pes přezubí do zámkového skusu, to znamená, že spodní špičák je celý vidět v mezeře mezi horním špičákem a třetím řezákem.

Jestliže se objeví vada malého prostoru mezi horními zuby, nemá jeden spodní špičák šanci roztlačit prostor dvou horních zubů, i kdyby byl nasazen sebelépe. Pak mu pomůžeme zasouváním dřevěné tužky mezi horní zuby. Na obrázku je fena s volným prostorem, proto tam zajede celá tužka. Toho je třeba docílit u vyvíjejícího se chrupu u štěněte.

V Anglii, zemi původu bulteriéra, se zuby nekontrolují, ani v Americe. Hodnotí se celkový dojem ze psa, aby měl vnější parametry bulteriéra. Ve střední Evropě byla pravidla na zuby přísná, až přespříliš. Na všechny rasy. Protože psi stáli hodně peněz a lidé je chtěli zhodnotit, začali již před 15ti lety tajně dávat psům rovnátka. Postupem doby přibylo z pár specialistů tolik psích zubařů, že dnes vám vyrobí rovnátka téměř na každé klinice. Psům se dokonce lámaly čelisti, aby se spravil skus. Rovnátka se dávala v narkóze a některý pes ji měl i 3x. Pak samozřejmě prošel do chovu! Tím pádem se křížili spolu jedinci, o jejichž chrupu se nic nevědělo.

Já se domnívám, že nestejnoměrný vývoj čelisti nebo zužování spodní čelisti, celkové zakrnění spodní čelisti je dáno civilizačními faktory, které mění všechny živočišné druhy včetně člověka. Pomalu se přizpůsobujeme prostředí a potravě. Proto z mého pohledu není možné udržet standardní nůžkový a zámkový skus. Mnohé kluby již slevili z přísného posuzování zubů právě proto, že vad stále přibývá tak jako zubních specialistů. U chovných jedinců nemáte naprosto přehled, kdo přezubil sám a kdo je "opravený". Mohou se tak křížit jedinci se stejnými vadami skusu (což se jistě již 15 let děje) a vada se upevňuje. Vytlačování zubů prsty považuji za přiměřeně namáhavou práci, kterou pomůžeme psovi. Korektní skus je lepší i na aporty, obranu, přijímání potravy, pokud nevolíte granule, na které pes zuby ani nepotřebuje, natož silné čelisti..

Pomalý růst čelisti nebo i pomalý celkový vývoj urychlí Baryta carbonica, je vhodná zejména pro silnější, statné pejsky. Hekla lava a Aurum mají vztah ke krátkým kostem, ke kterým čelisti patří. Calcarea phosphorica je lékem všech kostí a zubů, Calcarea fluorica je lékem zubů a nepravidelností. Asymetrií nejen v dutině ústní. Luesinum je ještě hlubším lékem asymetrií. Silicea upravuje mineralizaci a podává informaci pro správný růst a vývoj, zejména u menších, štíhlých s větší hlavou.

Předkus je bohužel vada vylučující z chovu, přestože svědčí o síle čelisti. Předkus je, když je spodní čelist před horní čelistí. Spodní čelist je pohyblivá, proto se stav skusu hodnotí podle spodní čelisti.

Mléčné řezáky se mění mezi 3. a 4. měsícem. Jakmile zpozorujete, že třeba jeden zub je mimo řadu, je potřeba se poradit. Čelist nenasedne tak, jak má, tlak růstu směřuje nerovnoměrně a kvůli jednomu zubu může čelist vyrůst do předkusu během 14ti dnů. Jeden zub může způsobit i následnou asymetrii čelistí. S předkusem už nic neuděláte. Neovlivníme ho ani masírováním ani homeopatiky.

Podkus je stav, kdy je spodní čelist kratší. Toto je nejčastější problém u všech ras posledních 10 let. Růst čelistí je nerovnoměrný, každá čelist roste v jinou dobu, ale pokud zuby do sebe zapadají, brzdí se a vytahují navzájem. Pokud se nezachytí spodní špičák v horní čelisti, nevytahuje horní čelist spodní a ta zakrňuje. Proto je vhodné ji určitou dobu pomoci, než se špičáky zachytí mezi 3. řezákem a horním špičákem a čelist se bude vytahovat. Se zvýrazňováním hlavy, s její mohutností se horní čelist zkracuje, stahuje a tím se opět zmenšuje podkus. Podkus se dotahuje do 8 měsíců a pokud špičáky sedí, není to žádný problém.

Stav mléčného chrupu v době odběru nezaručuje ani nevylučuje stav trvalého chrupu. Dá se mírně ovlivnit homeopatiky, ale ne zásadně. Dá se ovlivnit výše uvedenou pomocí, ale také ne zásadně. Pokud chcete jistotu v chrupu, musíte si koupit přezubeného půlročního psa. Neseme tak následky civilizace na sobě i svých psech.

Mnozí majitelé žijí se psem s podkusem a ani to nevědí. Já si mapuji celkovou situaci se zuby a majitelé jsou mnohdy překvapeni, když si fotím jezevčíka, kokra, NO s 2cm podkusem. Takový podkus už je opravdu problém, protože pes špatně nabere potravu, voda při pití mu kape z tlamy a nemůže ani dobře uchopit hračky.

Při koupi štěněte byste si měli uvědomit, že podkus je odchylkou od ideálu a od standardu, ale může se bez problému dotáhnout. Nikdo vám nikdy nemůže zaručit, jak štěňátko přezubí.