Jdi na obsah Jdi na menu
 


Práce s emocemi

1. 11. 2017

Mgr. Martina Konečná

Starý a již zastaralý koncept dělby na "dobré a zlé". Nic zlého v nás není. Jen zraněného. Máme v podvědomí multičetná zraněná já, která občas, na základě vhodného spouštěče, obsadí naše tělo. A PROTOŽE ODMÍTÁME KONTAKT A KONFRONTACI S BOLESTÍ,  ONO NECHTĚNÉ A ODMITANÉ SE I TAK DOMÁHÁ NAŠÍ POZORNOSTI A ZUŘÍ A STÁVÁ SE "ZLÝM", KDYŽ SE MU JÍ OD NÁS NEDOSTÁVÁ. A NAMÍSTO TOHO OD NÁS ZNÁ JEN ZAVRŽENÍ, IGNORANCI A ODMÍTÁNÍ. TAK MOC SE SAMI SEBE BOJÍME. TAK MOC SI SAMI SOBĚ UBLIŽUJEME. MÁME-LI SE UZDRAVIT JAKO CELISTVÁ OSOBNOST, POTŘEBUJEME SPRÁVNĚ ZACHÁZET S OBĚMA SVÝMI VLKY. TEN ZRANĚNÝ A USTAVIČNĚ KRVÁCEJÍCÍ POTŘEBUJE NAŠE SOUCÍTĚNÍ, POZORNOST, POROZUMĚNÍ, ABY JEHO RÁNA ZATÍM ASPOŇ PŘESTALA KRVÁCET. JINAK SE BUDEME CELÝ ŽIVOT HONIT JEN ZA TÍM "DOBRÝM" A PŘIJATELNÝM VLKEM A STEJNĚ HO NIKDY NECHYTÍME, STEJNĚ SI HO NIKDY NEOCHOČÍME, PROTOŽE V MOMENTU, KDY UŽ SI ZAČNEME MYSLET, ŽE HO MÁME, SE OBJEVÍ TEN S KRVAVĚ ŽHNOUCÍMA OČIMA A VEZME SI Z NÁS NÁSILÍM, CO MU OPRÁVNĚNĚ PATŘÍ - KUS NAŠÍ ENERGIE, KDYŽ UŽ JSME NEBYLI SCHOPNI POSKYTNOUT MU SVÉ SOUCÍTĚNÍ ZE SRDCE. I ON JSME MY A JEHO VYHLADOVĚNÍ JEN VEDE K JEHO JEŠTĚ VĚTŠÍ BOLESTI A ZUŘIVOSTI - K VĚTŠÍ REAKTIVITĚ NAŠEHO STÍNU. NELZE BÝT CELISTVÎ BEZ UZNÁNÍ SVÉHO STÍNU A SPRÁVNÉHO ZACHÁZENÍ S NÍM. POZOR NA ŠKATULKY "DOBRÉ A ZLÉ" A ZASTARALÉ KONCEPTY. NIC ZLÉHO V NÁS NENÍ, CO BY MĚLO VYVOLÁVAT VINU. JEN BOLESTIVÉ, ZAVRŽENÉ A ČEKAJÍCÍ. TO ANO.

J. INA POKORNÁ

 POKUD SE V ČLOVĚKU OBJEVÍ ZLO, NEBO PÝCHA, NEBO AROGANCE, NEBO NENÁVIST, ŽÁRLIVOST, ZNAMENÁ TO, ŽE TEN ČLOVĚK MÁ NĚKDE BEZMOC A MARNOST A TOTO JSOU POUZE KRYCÍ EMOCE, OBRANA TĚLA, STEJNĚ JAKO KDYŽ JĚ NĚKDO V ODPORU.  A TOUŽÍ A HLEDÁ LÁSKU A POROZUMĚNÍ. A JE TO PROTO, ŽE MÁLO KOMU BYLA DÁNA OD DĚTSTVÍ PRÁVĚ TA BEZPODMÍNEČNÁ POZORNOST TOMU „JAK SE CÍTÍME“  MÁLO KDO DOSTAL UJIŠTĚNÍ, ŽE KDYŽ SE HNĚVÁ, ZLOBÍ, ŽE I TAK HO PROSTŘEDÍ MAMKA A TÁTA MILUJE I S TOUTO EMOCÍ, POCITEM. CHYBNÝ POSTOJ SPOLEČNOSTI K EMOCÍM A POCITŮM, PROTOŽE OBECNĚ JSOU POVAŽOVÁNY TYTO EMOCE ZA OBTĚŽUJÍCÍ.  TO, CO SE HLÁSÍ V KAŽDNÉM Z NÁS O POZORNOST, JSOU KAŽDÉHO ODMÍTNUTÉ POCITY A EMOCE VESMĚS Z JINÉ DOBY, JEN NÁM TO SPUSTÍ NĚKDO V PŘÍTOMNOSTI. POKUD SE VÁM NĚCO TAKOVÉHO DĚJE, ŽE VE VÁS LIDÉ VYVOLÁVAJÍ SILNÉ EMOCE, PTEJTE SE, JESTLI TENTO POCITOVÝ RYS JSTE UŽ NĚKDE ZAŽILI. V ČEM JE TO STEJNÉ TED A V ČEM DŘÍV. TĚLO VÁM ŘEKNE, POKUD HO NECHÁTE, UKÁŽE VÁM Z PODĚVOMÍ VZPOMÍNKU. POKUD SE VÁM TO PODAŘÍ – SCHVALTE V SOBĚ VŠECHNY EMOCE A POCITY , VZTEK, ZLOST, SMUTEK, LÍTOST – DÁVÁM SOBĚ SCHVÁLENÍ V TÉ SITUACI, ŽE JSEM TEHDY NEDOKÁZALA VYJÁDŘIT HNĚV, ZLSOT, ZASTAT SE SEBE NAPŘ. PŘED MAMKOU ,NEBO ŠEFEM. A UZNÁVÁM TYTO POCITY A EMOCE. (PROTOŽE JSEM SE NEDOKAZALA TEHDY VYJÁDŘIT A ZASTAT SE SEBE, OBHÁJIT SE, KUS SEBE JSEM ODMÍTLA) A  JE JEDNO, JAK VYPADÁM VE ZLOSTI, HNĚVU, SMUTKU, LÍTOSTI, TED Z POZICE 31.10.2017 SE NA SEBE DÍVÁM OČIMA POROZUMĚNÍ, UZNÁNÍ A LÁSKY, KTEROU MI TEHDY NEDOKÁZAL, NEUMĚL NIKDO PROJEVIT, NEBO JSEM JI NEDOKÁZALA VNÍMAT. – TOTO JE Z MÉHO POHLEDU NEJDŮLEŽITEJŠÍ NEUDĚLAT SOBĚ TO, CO UDĚLALA SPOLEČNOST, NEBO I RODIČE. MÍT NA SEBE SOUDY A KRITIKY A ODMÍTNOUT SE V EMOCI TÉ NEGATIVNÍ. KAŽDÝ ZA CELÝ SVŮJ ŽIVOT DĚLAL JAK NEJLEPE UMĚL  „DÍVÁM SE NA SEBE A VŠECHNY SVOJE ASPEKTY S POROZUMĚNÍM, UZNÁNÍM A LÁSKOU A TÍM DÁVÁM POZORNOST A LÁSKU SOBĚ – TOTO JE Z MÉHO POHLEDU SEBEUVĚDOMĚNÍ – UVĚDOMUJI SI CO VŠE V SOBĚ MÁM. A SEBELÁSKA – DÍVÁM SE N ATOTO V SOBĚ S LÁSKOU, PROTOŽE JSEM VŽDY DĚLALA JAK NEJLEPE UMĚLA.

 

 

MVDr. Simona Mullerová

KRASNE DOPLNENI INFORMACI.VSECHNO NAS VEDE K PRIJIMANI SEBE A DRUHYCH , K VEDOMI TYPOLOGIE , ZRANENI A UMENI POUZIVAT POZITIVA .VYRAZNEJSI JSOU ZRANENI PROJEVUJICI SE PYCHOU, ZAVISTI, NENAVISTI..PAK MAME ALE ZRANNENI-POTLACENI PROJEVUJICICI SE NESCHOPNOSTI OCENIT SE, ODMITNOUT A PRIJMOUT (odmitnout zadost nekoho, ktera nam nesedi,prijmout dar , pomoc),MIT SE RAD I S PRITOMNOU NEDOKONALOSTI .PRESTOZE TO VSE SEM PATRI,TEZKO SE TO OZNACUJE JAKO SKUPINA POCITU, MYSLENEK,DEJU, POJMU.PROTO SE TOMU RIKA NEGATIVNI, ZLE ..ZALEZI,CO SI POD TIOM PREDSTAVITE A JAK K TOMU PRISPTUPUJETE.NEGATIVNI ENERGIE SE VYSVETLUJE RUZNE.JE TO VLASTNE JIN, ZENA , VNITRNI, TMA,A TO NEMUSI BYT VZDY SPATNE,STEJNE JAKO ASPEKTY SVETLA ,TREBA EXPANZE ,UDER ..MOHOU A NEMUSI BYT ZLE..SPATNE.TERMINOLOGIE JE JEDNA VEC, PODSTATNY JE DOJEM Z TOHO.